otrdiena, 2011. gada 3. maijs

Alternatīvās (netradicionālās) medicīnas metodes - neierobežotas izdziedināšanās sapņu pārdošanas iespējas

Alternatīvā medicīna ir pārsvarā uz ticību balstīta dziedniecības prakse, kas nebalstās uz zinātniskajām idejām un savu dziedināšanas mehānismu un efektu zinātnisku pierādīšanu. Viens no vēlamākajiem cilvēku sapņiem ir sapnis tapt aizsargātiem un ātri izdziedētiem no briesmīgām slimībām, kuras miljoniem vajā cilvēkus. Lielais pieprasījums pēc brīnumu dziedniecības rada lielu piedāvājumu. Eksistē ārkārtīgi liels dziedniecības metožu skaits, kurām sapņu pārdevēji piedēvē pārdabiskas dziednieciskas iespējas, bet kuras šādu sapņu kritiķi jeb skeptiķi uzskata par iluzorām, balstītām tikai placebo efektā. Lai gan sapņu pārdevēji katrai savai metodei izdomā aizvien jaunus inovatīvus terminus, lai aprakstītu dziedināšanas mehānismus, kritiķi saka, ka visās šai metodēs pārsvarā ir tikai vienas uzlabošanās mehānisms - placebo. Placebo efekts, paralēli organisma pašdziedināšanas spējām, tagad tiek uzskatīts kā galvenais uzlabojuma sajūtas efekts visā oficiālajā medicīnā vismaz līdz XX gs. sākumam, varbūt izņemot ķirurģiju un placebo ir farmācijas kompāniju lāsts mūsdienās. Farmācijas kompānijām mūsdienās jāiegulda milzu līdzekļi dubultaklā eksperimenta nodrošināšanā (kurā ne pacients, ne ārsts nezinu, kādu līdzekli dod), lai pierādītu, ka to radītajam medikamentam ir vēl kāda patstāvīga ārstējoša darbība.
Blogs SP mēģināja uzskaitīt dažas populārākās dziedināšanas metodes ar placebo pārsvaru. Daudzos interneta saitos eksistē lielāks šo netradicionālo jeb alternatīvo dziedniecības metožu uzskaitījums.
Vikipedijā publicēto alternatīvo dziedniecības metožu uzskaitījums un apraksts. Vikipēdijā publicēto alternatīvo dziedniecības metožu vārdnīca (angļu val.).
Vietnē www.altmedworld.net/alternative.htm ievietoto metožu saraksts.
Vietnē "reikilatvia.lv" ievietotais alternatīvās medicīnas metožu apraksts.
Viena no galvenajām placebo efekta pazīmēm - pacientiem var piedāvāt uzlabot gandrīz jebkuras, pilnīgi dažāda rakstura saslimšanas. Galvenais, lai dziednieciskā procedūra izskatās ļoti nopietna un pamatota.

A
  • Ajurvēda -  seno indiešu izveidota atveseļošanās sistēma. Tā sastāv no liela skaita pilnīgi bezjēdzīgu procedūru, saistīta, piemēram, ar seno indiešu astroloģiju, un no mūsdienās racionāli pielietojamām metodēm, kā, piemēram, veselīgas pārtikas lietošana, fiziskie vingrinājumi, atturēšanās no kaitīgiem ieradumiem.
  • Akupunktūra - speciāli pagatavotu adatu izmantošana dziedniecībā, ievietojot tās izdomātā meridiānu sistēmā.Jaunākie pētījumi parāda, ka paralēli nespecifiskajam placebo efektam, kurā izdalās dopamīns (garastāvokli uzlabojošs mediators) un endogēnie opiāti (sāpes samazinošas un narkotizējošas vielas), pie akupunktūras dūruma vietās izdalās arī sāpju samazinoša viela adenozīns. Tomēr nav atrasta efekta saistība ar seno ķīniešu izdomāto meridiānu sistēmu. Meridiāni ir sapņu pārdevēju meistarību apliecinošā sistēma, lai gan līdzīgs efekts iegūstams durot gandrīz jebkurā vietā.
  • Aleksandera tehnika - ķermeniski orientētas terapijas tehnika, kas izmanto apmācību izmantot savu muskulatūru efektīvāk un apzināties kustības un ķermeņa pozas. Šo terapijas metodi attīstīja aktieris Matiass Aleksanders
  • Antroposofiskā medicīna - ezotērista Rūdolfa Šteinera izveidota pieeja, kas balstās viņa antroposofiskajās idejās. Šīs idejas tika sākotnēji tika gūtas Helēnas Blavatskas un Henrija Olkota dibinātajā teosofijas kustībā. Nav nekādu objektīvu datu, ka antroposofiskās medicīnas metodēm ir kāds specifisks efekts. Uzskata, ka galvenais, ko šis virziens apmierina, ir daudzu cilvēku garīgās un spirituālās vajadzības. Šo vajadzību piepildījums uzlabo garastāvokli, kam ir nozīme indivīda psihiskajā veselībā.
B
Č
F
  • Feņ šui - Senajā Ķīnā izveidota veselības un pašajūtas uzlabošanas metode, manipulējot ar apkārtējās vides priekšmetiem. 
  • Folla diagnostikavācu ārsta Reinharda Folla radītā metode, kura apvieno Ķīnas akupunktūras un modernās elektronikas iespējas, pamatojoties uz atziņu, ka viss cilvēka ķermenī notiekošais ir enerģētiski procesi. Diagnostikai tiek izmantoti klasiskās Ķīnas medicīnas uzrādītie enerģijas meridiāni jeb enerģijas plūsmas ceļi, pa kuriem it kā tiek transportēta dzīvības enerģija uz ikvienu ķermeņa daļu. No kritiķu viedokļa Folla diagnostika balstās uz tikpat nezinātniskas bāzes, cik ķīniešu akupunktūra.
E
H
  • Holistiskā medicīna - aicinājums apvienot cilvēka organismu vienotā veselumā, ietverot arī garīgās dimensijas. Ietvert garīgās dimensijas nozīmē iekļaut savā ārstēšanā praktiski jebkuru sapņu pārdevēja izdomātu metodi. 
  • Homeopātija - bezgalīgu atšķaidījumu izmantošana veselības uzlabošanas nolūkos.Homeopāti apgalvo, ka šķīduma "atmiņas par izšķīdināto vielu" arī dziedina. Sapņu kritiķi saka, ka dziedina paša homeopāta prāta atmiņas, kuras pēc tam pārvietojas pacienta prātā.
I
  • Iridoloģija un iridodiagnostika - ticība, ka acs varavīksnenes krāsa, pigmentācija un citi raksturlielumi nosaka cilvēka fizisko veselību. Nekādi pētījumi anatomijā un fizioloģijā šādas sakarības neatrod.
K
  • Kristālu terapija - dziedniecisks sapnis, ka ķermeni var dziedināt ar skaisto. Pamatā ir uzskats, ka kristāli ietekmē ķermeņa auras vai elektromagnētisko lauku. Kritiķi iesaka pamēģināt elektrokardiogrammas (sirds elektriskās darbības) reģistrācijas laikā novietot kristālu un apskatīties, vai sirds elektromagnētiskais lauks taps ietekmēts. Skat. bloga SP ziņu par dziedniecības ar kristāliskajām enerģijām apmācību.
Ķ
  • Ķīniešu medicīna jeb Tradicionālā ķīniešu medicīna - senatnē izveidojušās ķīniešu dziedniecības metodes. Kas ķīnā skaitās tradicionālā medicīna, tas Eiropā skaitās netradicionālajai medicīnai piederošs. Tradīcija nav galvenais terminu šķirklis. Eiropas tradicionālā jeb oficiālās medicīnas standarts skaitās uz pierādījumiem balstītā medicīna.
L
M
  • Magnetoterapija jeb dziedniecība ar magnētiem - metodes sapņu pārdevēju pārliecība par magnētu dziedinošo spēku. 
  • Medicīniskā astroloģija -  astroloģijā balstīta netradicionālās dziedniecības nozare, kas asociē iekšējo orgānu un planētu, mēness, zvaigžņu stāvokļu savstarpējo sakarību. Kritiķi to uzskata par maģiskajā domāšanā balstītu pseidozinātni, jo planētas, mēness un zvaigznes ar kādām zinātniski nereģistrējamām enerģijām ietekmē iekšējos orgānus un cilvēka uzvedību. Medicīniskajai astroloģijai nav nekādas teorijas par to, kāda loma iekšējo orgānu funkcionēšanā un cilvēka uzvedībā ir gēniem. Tas ir arī saprotami, jo astroloģijas radītāji Senajā Babilonijā un Viduslaiku Eiropā nekā nezināja par gēnu, DNS un neiromediatoru lomu orgānu funkcionēšanā un rakstura īpašību izveidē kā radošums, agresivitāte, alkatība, skopums, labsirdība, optimisms, pesimisms, ekstraversija, intraversija. Zinātne nav atradusi, ka gēnu kombinācijas un mutācijas ietekmētu planētu stāvoklis vai dzimšanas datums. Astrologi tomēr pieņem, ka senatnes priesteri un filozofi nez kāpēc bija gudrāki par mūsdienu gudrajiem.
N
  • Naturopātiskā medicīna jeb naturopātija - vitālismā balstīta dziedniecības sistēma. Fizisku jeb materiālu slimību dziedniecībā naturopraktiķis operē ar lielumiem, kuri nav fizikāli-materiāli, nav objektīvi atrodami, reģistrējami un izmērāmi.
O
  • Osteopātija jeb osteopātiskā medicīna - ārsta terapeita un ķirurga Endrū Teilora Stila izveidota dziedniecības sistēma, filosofijā balstīta uz cilvēka organisma pašdziedināšanas spējām. Sapņu kritiķi uzdod jautājumu: Ja organisms pašdziedina, kam vajadzīga osteopātija? Kritiķi, protams, nav korekti: placebo nevar veikt bez dziednieka un tas ir papildus efekts organisma pašizārstēšanās spējām.
R
T
  • Ticības dziedniecība - jebkura fiziskā vai emocionālā stāvokļa dziedniecības metode, kuras pamatā ir reliģiska ticība. šīs metodes sapņa pārdevēji uzskata, ka dziedinošo efektu sniedz kāds dievišķais vai viņpasaules būtņu spēks. Te pieder svētceļojums uz Lurdu vai dziedināšana ar roku uzlikšanu harizmātiskajās draudzēs.  Kritiķi saka, ka darbojas neapzināta pašsuģestija.
  • Transcendentālā meditācija - Mahariši Maheša Jogas ieviesta meditācijas tehnika ar tā saucamajām individuālajām mantrām. Mahariši Mahešs Joga sapņu pircējiem iestāstīja, ka viņiem tiek piemeklētas individuālas unikālas mantras, kuras nedrīkst teikt neveinam citam, citādi būs nelaime. Ar laiku izrādījās, ka "individuālo mantru" nemaz nav daudz - tikai 16. Skat. bloga SP ziņu "Trancendentālā meditācija - individuālo mantru biznesa inovācija".
U

Sapņu kritiķi saka, ka visu metožu pamatā gandrīz viens un tas pats nespecifiskais efekts (placebo+organisma pašizdziedināšanās ar imūnās sistēmas palīdzību). Šo metožu izplatītāji propogandē šausmu sapni, kurā savā starpā sazvērējusies oficiālā medicīna sava konservatīvisma un konkurences baiļu dēļ ir sazvērējusies pret izcilajām netradicionalajām dziedniecības metodēm. Kritiķi uzskata, ka netradicionālās medicīnas augstās efektivitātes propogandētāji nevar vai nevēlas pakļaut savas dziedniecības metodes uz pierādījumiem balstītās medicīnas standartiem. Ir jaapgūst diezgan daudz zināšanu un resursu, lai varētu savas metodes tēzes pierādīt kā reāli darbojošamies. Kritiķu arguments - alternatīvās medicīnas pārstāvji nepēta un nereklamē savas neizdošanās efektus. Katrs cilvēks ir dzirdējis kādu stāstu par to, it kā brīnumainā ceļā tika izdziedināts kāds vēzis. Tomēr dziednieki noklusē, cik milzum daudz ļaundabīgo audzēju ir ielaisti, paļaujoties uz netradicionālajām metodēm. Oficiālā medicīna pēta un publicē savu neveiksmju cēloņus (atkal objektivizētā veidā, nevis radot jaunas sapņu teorijas).

Ja jau visu izskaidro placebo, kāpēc sapņu pārdevēji tad nereklamē savu pakalpojumu kā placebo?
Skaidrs, ka sapņu pārdevēji ir ieinteresēti pārdot katrs savu preci. Daudzi pārdod sapni par viņpasaules esamību, iepriekšējo dzīvju esamību, enģeļu esamību un pat velnu esību, kamēr citi pārdot sapņus par neredzamu enerģiju esamību, kuras var izmantot visādos neierobežotos ietekmes veidos vai neredzamu meridiānu sistēmas esamību. Katrs sapņu pārdevējs grib pierādīt, ka ir varens un spēcīgs, nevis atkarīgs no sava pacienta organisma reakcijām. Katrs sapņu pārdevējs grib izveidot savu profesionālās izglītības sistēmu, kuru var apgūt par samaksu un tas skan arī prestižāk. Ir svarīgi atstāt iespaidu uz pircēju, ka "slepeno zināšanu" apguve ir ilgstoša un nepieciešams arī talants. Procedūrai, kurā klients atveseļojas, jābūt ilgstošai, skrupulozai, ar daudziem rituāliem.

Kā izveidot savu dziedniecības sistēmu.
Izveidot savu dziedniecības metodi var ar jebkuru priekšmetu - suņa kāju, kaķa spalvu, koka gabaliņu, izžāvētu kukaini, vectēva foto, jebkuru nekaitīgu šķīdumu (pliku ūdeni, bet "iesvētītu" ar enerģiju) vai pat smaržu. Objekts var būt jebkura iztēles forma, pie kuras meditēt. Pat ja klients nopietni meditēs pie lidojošā makaronu monstra ģīmetnes, būs skaidri sajūtams efekts.
Šis priekšmets jāiesaista ilgstošā rituālā procedūrā (ja klients to nav ievērojis, var izskaidrot neveiksmi; ja efekts ir, tad rituāla neprecizitāti var noklusēt). Rituālam jābūt pietiekoši sarežģītam, iekļaujot palīdzīgu vārdu formulas (piemēram: "Slimība ārā, veselība iekšā!"). Tad placebo efekts palielinās. Rituāls jāveic katru dienu. Placebo efekts ir mazāks, ja rituāls ir viegls, īss un vienreizējs.

Dziedinātājam jāparūpējas par savu zināšanu pierādījumiem sapņa pircējam. Galvenie sapņu pārdevēju informācijas avoti ir trīs:
  1. Izglītība iegūta telepātiskos kontaktos ar viņpasaules būtnēm vai kosmisko saprātu. Viens variants ir viņpasaules būtnes (Jēzus Kristus, Simona Maga, Ailistera Kroulija) pārdzimšana jūsu ķermenī.
  2. Izglītība iegūta kā māceklim pie kāda varena un harizmātiska šīszemes skolotāja (Zilākalna Martas, Vangas, Grabovoja).
  3. Zināšanas iegūtas no pārdabisku vai slepenu zinību grāmatām.
Šāda izglītība atstāj neapzinātu pašsuģestējošu ietekmi  uz sirgstošo sapņa pircēju un viņa stāvokļa uzlabošanās lielākajā daļā gadījumu ir garantēta.

Protams, efekts palielinās, ja šai metodei tic daudzi, kas viens otra ticību pastiprina. To sauc par kolektīvo placebo. Mūsdienās kolektīvā placebo efektu var palielināt caur masu medijiem noalgojot aktierus preces slavināšanai. Tā grumbuļainu gumijas jostu, nosaucot par, teiksim, Kosmisko Disku, var padarīt par brīnišķīgāko muguras sāpju ārstēšanas līdzekli. Piedevām kolektīvais placebo iegalvos, ka grumbuļainas gumijas jostas efekts nemaz nav placebo, bet mikromasāžas rezultāts. Var arī izmantot muguras jostas ar daudzām aukliņām, kurās iesieti daudzi mezgliņi un nosaukt to par Glaktikodisk (mezgliņi simbolizēs zvaigznes galaktikā). Ja aukliņās iesien magnētiņus, produktu var nosaukt par Magnetodisk. Pēc idejas visiem muguras sāpju uzlabojuma efektiem jābūt līdzīgiem. Atšķirsies tikai kolektīvā placebo efekts (atkarībā no tā, cik atsauksmju savāksiet un cik samaksāsiet par reklāmu). Produkta cena varētu būt 20-25-30 ls (atkarībā no iesieto mezgliņu vai magnētu skaita).

Noslēgumam pazīstamā Oksfordas evolucionārās bioloģijas profesora Ričarda Dokinza uzskati par netradicionālo medicīnu, tai skaitā arī homeopātiju:

Richard Dawkins - The Enemies Of Reason

Ричард Докинз — Иррациональное здравоохранение

    3 komentāri:

    1. Iespējams uz urīnterapiju varētu pieteikties heteroseksuāļu pāris Kaspars un Līga Dimiteri,kas sirgst ar valsts naudas fenderēšanu un svešas naudas atkarību!

      AtbildētDzēst
    2. Mani mācīja no bērnības, vecāki, skolā, Medicīnas Institūtā, kā cilvēkam jābūt kompetentam, jābūt savā profesijā profesionālam. Ar ko profesionāls atšķiras no diletanta? Profesionāls klusi un godīgi dar savu darbu un nelien tur, kur viņš nav kompetents. Kas būs, ja dārzniekam piedāvāt izoperēt, piem., apendicītu? Domāju, ka nekas labs. Cienījamais dr. Utināns, kas parādīja savu pilnu nekompetenci holistiskas medicīnas nozarēs, paviršu pseidofilozofisku muldēšanu par tādiem zinātniskiem medicīnas vīrzieniem, ka akupunktūra, antropozofija, homeopātija un citiem, ar to pašu parakstījās savā neprofesionālitātē. Pie tāda kolēģa es piemēram negrieztos pēc profesionalas padomes. Domāju, ka pacients, neietu arī pie tāda virspusēja ārsta... Kolēģis Utināns! Nelieniet tur, kur nevajag vai ja tomēr Jums ļoti gribēsies pafilozofēt, izstudējiet kārtīgi jautājumu, par ko runāsiet publiski. Starp mums ne "Šteinerts", bet Šteiners. :)
      Gribot cienīt,
      Pāvels Naumovs
      ārsts otolaringologs un homeopāts kopš 1988.g.

      AtbildētDzēst
    3. Arī mani mācīja no bērnības, vecāki, skolā, Medicīnas institūtā, ka cilvēkam jābūt kompetentam savā profesijā. Ne Rīgas Medicīnas Institūtā, ne Rīgas Stradiņa universitātē nemāca, ka Antroposofija vai homeopātija pieder pie tradicionālās medicīnas. Naumova kungam vajadzēja to zināt. Ne es izdomāju, ka visi šie virzieni nepieder uz pierādījumiem balstītajai zinātnei. To neizdomāju es personīgi ar savu "pseidofilozofiju". Par to ikviens var pārliecināties lasot par šiem virzieniem wikipedia, http://www.quackwatch.com/, kas ir Vietne par pašapmāna un krāpnieciskām metodēm ārstniecībā, kā arī http://www.skepdic.com/. Šais vietnēs netradicionālās medicīnas virzieni pieskaitīti pie pseidozinātniskajiem. Cienījamajam kolēģim Pāvelam Naumovam aicinu iepazīties ar zinātnisko pierādīšanas metodiku, kā arī par iebildumiem pret homeopātijas, antroposofiskās un holistiskās medicīnas "zinātniskumu". Aicinu iepazīties arī ar cilvēka smadzenēm raksturīgu pašmaldināšanu (self-deception), ko pārmet netradicionālās medicīnas piekritējiem pasaules zinātniskā literatūra. Es ar tiem esmu iepazinies savas profesijas robežās. Psihoterapeita profesijas ietvaros esmu iemācījies analizēt savus pašmaldus, lai arī pats agrāk daudz kam tādam ticēju. Taču es savā blogā nesaku, ka ticības dziedniecības metodes nav vajadzīgas.
      Savukārt, ja pasaules zinātniskā literatūra kādu no netradicionālās medicīnas virzieniem atzīs kā pierādītu, arī es to atzīšu un uzrakstīšu blogā.

      AtbildētDzēst