Sapņu kritiķu biznesa paraugi

Kritiķu bizness ir daudz ierobežotāks par sapņu pārdevēju neizmērojami plašajām iespējām.
Visbiežāk sapņu pārdošanas kritiķiem ir grāmatas un grāmatu un brošūru izdevniecības bizness, interneta mājas lapas, lekcijas, zinātniski orientētas augstskolas un atsevišķa priekšmeta pasniegšana augstskolās, kas saucas 'kritiskā domāšana'.

Sapņu kritiķu interneta vietnes:
Paranormālo parādību kritizētāju (Commitee for Skeptical Inquiry, CSI) zinātnisko pētījumu komitejas mājaslapa http://www.csicop.org/
Skeptiķi apvienības mājaslapa. Tā ir zinātniska un izglītojoša organizācija, kas sekmē zinātniskās metodes http://www.skeptic.com/ 
Skeptiķa vārdnīca (The Sceptic's Dictionary) http://www.skepdic.com/
Ateistu impērijas mājas lapa: http://atheistempire.com/  ; http://www.ateism.ru/ ; http://www.sotref.com/
Skeptiķu gids pa galaktiku: http://www.theskepticsguide.org/
Iluzionista un skeptiķa Džeimsa Rendija izglītības fonda interneta vietne. Tajā lasāmi kritiski uzskati par paranormālo un pārdabisko  http://www.randi.org/site/ 
Džeimsa Randi okultā un paranormālā apgalvojumu, apmānu vārdnīca: http://www.randi.org/site/index.php/encyclopedia.html
Ričarda Doukinza (Richard Dawkins) lekcija par ateismu (angļu val.; var izvēlēties subtitrus arī latviešu val.).
Filozofa Daniela Deneta lekcija par reliģiju izcelsmi dabiskās atlases procesā  (angļu val.; var izvēlēties subtitrus).
Raksti par jaunajām reliģiskajām kustībām un kultiem: http://www.skepsis.nl/onlinetexts.html
Jauno reliģisko kustību, kultu un sektu pārkāpumi http://www.factnet.org/
Džeimsa Randi Izglītības fonds (James Randi Educational Foundation).
Vietne par pašapmāna un krāpnieciskām metodēm ārstniecībā - Quackwatch.
Klausa Larsona sastādītā rakstu un situāciju analīzes vietne, kurā kestrasensi ar speciālu tehniku palīdzību (cold reading) nosaka cilvēka pagātni vai nolasa domas: http://www.skepticreport.com/
Ekstrasensorikas noslēpumu atkāšanas mājas lapu http://www.mentalismsecretsrevealed.com/.
Interneta vietnes krievu valodā:
http://mindwar.ru/

Skeptiķi Latvijā: Skepticafe.lv

Vietnes, kas atspoguļo to, cik viegli cilvēka smadzenēm iedvest optiskas un kustību ilūzijas:  http://www.grand-illusions.com/; http://www.michaelbach.de/ot/; http://www.moillusions.com/; http://www.optillusions.com/.
Ilūzijas video.

Обучение фокусам Джошуа Джей


Kritiskā domāšana kā patiesības izzināšanas māka: 
Kritiskā domāšanas veidotāju mājaslapa. Kritiskās domāšanas koncepta vēsture
Kritiskās domāšanas tīkla lapa: http://www.criticalthinking.net/
Kritiskā domāšana psihiatriem: http://www.criticalpsychiatry.co.uk/;
Zinātņu žurnāli: http://discovermagazine.com/
YouTube: http://www.youtube.com/user/JamesRandiFoundation
Dokumentālā filma "Ticīgie" (Religious), tulkota krievu valodā. Humorists, sapņu kritiķis izvirza ticīgajiem asus, neērtus jautājumus.

Zinātniski-pseidozinātniska Dokumentālā filma "Vai mēs zinām?" (What the #$*! Do We (K)now!?), tulkota krievu valodā. Filmā mēģināts parādīt par apziņas, neirozinātņu un kvantu fizikas saistību. No vienas puses tiek parādīts, ka cilvēka apziņa un emocijas ir smadzeņu Matrikss. Šis Matrikss, kurā dzīvo mūsu prāts, sastāv no nervu šūnām un bioķīmijas. Smadzenēs rodas domas. Filma tiek rekomendēta katram, kurš vēlas zināt, cik dziļa ir truša ala. Tajā it kā attēlots zināms kompromiss starp zinātnieku, sapņu kritiķu un sapņu pārdevēju teorijām. Tomēr jāpiebilst, ka filmā pilnībā iztrūkst evolūcijas (evolucionārā ģenētikas, evolucionārās bioloģijas un evolucionārās psiholoģijas) teoriju. No šāda viedokļa filmas kritika atrodama vikipēdija rakstā. Filmas teorijas pieskaitītas jēdzienam "Kvantu misticisms". Lai gan domas veidojas šūnu bioķīmisko procesu rezultātā, tiek apgalvots, ka nemateriālā doma spēj ietekmēt matēriju. To zinātne patreiz noliedz. Tāpēc joprojām pastāv jautājums: kurš zina, cik dziļa ir truša ala?

M.Frīmena filma "Vai ir Radītājs?" angļu val; filmas 3. daļa "Mūsu pasaule kā virtuāla simulācija". "Vai ir radītājs" krievu val.

Jaunākie zinātnes atklājumi. Vietne apraksta jaunākos zinātniskos atklājumus visās dabaszinātņu jomā: bioloģija, medicīna, neirozinātnes, evolūcijas zinātnes, ģenētika, paleontoloģija, fizika, astronomija, ķīmija, nanotehnoloģijas, mākslīgais intelekts u.c.Visi šie atklājumi un apjausmas balstās kādu aparatūru izmantošanā (rentgenogrāfi, kompjūtertomogrāfi, elektroencefalogrāfi, pozitronu emisijas tomogrāfi, gamma staru kamera, oscilogrāfi, ampērmetri, voltmetri, svari, laboratorās ķīmiskās analīzes, un daudz kā cita). Nenotiek paļaušanās tikai uz apziņā ienākošajām domām un atklāsmēm, kā tas ir sapņu izplatītāju gadījumā. Kritiķi un skeptiķi uzskata, ka mūsu smadzenes arī dienā ieved mūs tādā pašā pašapmānā kā nakts sapnī.

Plos ONE - zinātnisku pētījumu pārbaudes (peer review sciece).

Neirozinātņu blogs par pierādījumos balstīto medicīnu, skepticismu, kritisko domāšanu un pseidozinātniskajiem zariem cilvēka ārstēšanā: http://theness.com/neurologicablog/

Džeimsa Kraiga mājas lapa "Reliģijas vīruss". Autors ir memētikas teorijas attīstītājs. Memētika (teorija par mīmām) apgalvo, ka cilvēku kultūras idejām pielietojama Darvina dabiskās izlases teorija tāpat kā gēniem.

Ričarda Doukinza dokumentālā filma Root of All Evil? The Virus of Faith” (1.un 2.daļa).  Filmā aplūkota negatīvā reliģijas ietekme uz bērniem, ietekme uz cilvēku sadalīšanos grupās un pat karu izcelsmē.

Skeptiķu lekciju sērija.

Sapņu kritiķi izdod sava profila izglītojošas grāmatas.
Линн Келли Тайная история сверхъестественного. Скептический обзор паранормальных явлений The Skeptic's Guide to the Paranormal
Lynne Kelly "The Skeptic's Guide to the Paranormal" un Paranormālā slepenā vēsture (tulkojums krievu val.). Grāmatas autore aplūko tādu ticējumu rašanos kā cilvēka spontānā pašaizdegšanās, staigāšana ar basām kājām pa kvēlām oglēm, noslēpumainos riņķus labības laukos, Turīnas līķauta vēsture, domu lasīšana, spiritisms, spoki, poltergeists, reinkarnācija, astroloģija, numeroloģija, ekstrasensorā uztvere, Nostradama pareģojumi, karošu locīšana ar psihokinēzi, NLO, levitācija, rīkstniecība, sniega cilvēks, Lohnesa ezera briesmonis, Bermudu trijstūris.Бог как иллюзия"The God Delusion" (Dieva murgi angļu val). ("Бог как илюзия"  krievu val). Ričarda Doukinza grāmatu izdevumi. Ričards Doukinzs (Richard Dawkins) ir evolucionārais biologs (saukts par Darvina buldogu) Oksfaordas universitātes profesors. Sarakstījis daudzas grāmatas par evolūciju, kas ir starptautiski besselleri: "Egoistiskais gēns" (The Selfish Gene), "Izvērstais fenotips" (The Extended Phenotype).
"Dieva murgi" vai "Dieva ilūzija" (kā tulkots krievu valodā) ir grāmata par to, kāpēc cilvēcei varēja rasties ideja par Radītāju un par to, cik šī ideja ir neloģiska un atnesusi cilvēkiem daudz posta. Cilvēki nomācošā pārsvarā tic tai reliģijai, kurā jau bērnībā viņus iekodējuši vecāki un apkārtējā vide. Ticību konkrētajai reliģijai nosaka nevis tās paustā patiesība, bet laikmets un valsts, kurā jūs piedzimstat.

Opijs priekš tautas. Reliģija kā globāls biznesa projekts. Autors Ņikiforovs asprātīgā veidā aspoguļo dažādu reliģiju, tai skaitā arī jūdaisma un kristietības ticējumu absurdumu. Piemēram, Vecās Derības Dievs līdzinās Hitleram - pasludina izredzēto rasi, veicina kanāniešu genocīdu, pieprasa slavināšanu tikai sev un nepaklausīgos nežēlīgi pārmāca. Kristiešu Dieva palīdzība cilvēkiem ir bezjēdzīga: Viņš atsūta uz zemes savu dēlu, kas ir gabaliņš no sevis, lai to piesistu krustā un pēc tam paņemtu sev atpakaļ (sevī vai pie labās rokas?) un tad divtūkstoš gadu klausītos par to slavas dziesmas. Tai pašā laikā cilvēcei ar to nekas nav līdzēts. Un patiešām - teorētiski var izdomāt desmitiem dažādu veidu, kā Viņš cilvēkiem varētu palīdzēt daudz efektīvāk. Piemēram, Dievs varētu visiem cilvēkiem atsūtīt vienotu skaidru paziņojumu (nevis katram pravietim savu). Pasaulē būtu tikai viena reliģija. Dievs varēja arī nesajaukt valodas. Pagaidām katrs "izredzētais" atšķirīgā valodā saņem dīvaini pretrunīgus paziņojumus no kosmosa un karo ar citiem "Dieva izredzētajiem".
Patreiz no loģikas viedokļa var izvirzīt šādu hipotēzi: pat ja Dievs ir, viņš ar cilvēkiem visdrīzāk nesarunājas un nemaz neprasa, lai viņu pielūdz. Garīdzniekiem ir pašiem savs bizness.

Breaking the Spell. Religion as a Natural Phenomenon.  (Salaužot burvestību. Reliģija kā dabisks fenomens). Daniels Denets (Daniel Dennett) ir amerikāņu filosofs un kognitīvo procesu zinātnieks. Viņš sarakstījis grāmatas par Darvinu (Darvin's Dangerous Idea) un grāmatu "Izskaidrotā apziņa" (Consciousness Explained).  Video jautājumi Danielam Denetam.
Grāmatā "Salaužot burvestību" Denets aplūko reliģiju rašanās iemeslus un funkcijas, kuri ir dabiski nevis pārdabiski. Piemēram, jēdzienu "opijs tautai" var uztvert burtiski - pie reliģiozitātes izdalās noteikti neiromediatori - dopamīns un endogēnie opiāti (lūgšanu un meditācijas laikā).

DNS, matrice un cilvēka  uzvedībaDNS, matrice un cilvēka uzvedība. Grāmatā ir mēģinājums apvienot evolūcijas teorijas, neirozinātnes, psihiatriju, evolucionāro psiholoģiju, reliģiju vēsturi un politiku. Cilvēka prāta virtuālās programmas tiek salīdzinātas ar populārās filmas "The Matrix" idejām. Galvenā ideja - mūsdienu neirozinātnes un evolūcijas zinātnes nevar atrast kādus pierādījumus, ka cilvēkam piemīt "brīvā griba". Ikviens gribas lēmums pamatojas smadzeņu programmatūrā. Smadzenes ir "cietais disks" - CNS matrice, kura tiek ražota uz bioloģiska

konveijera - DNS (gēnu) matrices, kamēr "lejuplādes" veic sociālā vide - aprobežotā grupas morāle un grupas intelekts (kas ir pilnīgi atkarīga no laikmeta ierobežojumiem un visbiežāk nav indivīda pusē). Nekāda "trešā spēka" nav. Tā rezultātā cilvēka smadzenes evolūcijas gaitā ir izveidojušās kā "virtuālu ilūziju mašīna". Kāda ir grāmatas atšķirība no sapņu pārdevēju grāmatām, skat. ziņu: "Vai grāmata "DNS, matrice un cilvēka uzvedība" pieskaitāma pie sapņu kritiķu vai sapņu pārdevēju produkcijas?"

Псевдонаука и паранормальные явления"Pseudoscience and Extraordinary Claims of the Paranormal"  Jonathan C. Smith. Tulkojums krievu valodā: "Псевдонаука и паранормальные явления". Grāmatas autors ir klīniskais psihologs, Rūzvelta universitātes (Čikāga) profesors. Vada pseidozinātņu un paranormālā izpētes laboratoriju. Izdevis 17 grāmatas. Vada kritiskās domāšanas apmācības programmu.
Viņa grāmata par pseidozinātni un paranormālo ir ļoti izglītojoša kritiskās domāšanas un zinātnisko izpētes principu jautājumos. Katrai paranormālo spēku hipotēzei ir vairākas alternatīvas hipotēzes, kas izskaidro notikumu vienkāršāk. Lai pierādītu paranormālu spēku eksistenci, ir nepieciešami daudz būtiskāki pierādījumi. Nepietiek ar mirdzošām uguntiņām vai neskaidrām ēnām, lai pierādītu spoku eksistenci, nepietiek ar formālu cilvēka īpašību aprakstu, lai pierādītu telepātijas eksistenci un nepietiek ar fotogrāfijām, lai pierādītu citplanētiešu kosmosa kuģu eksistenci.

"Becoming a Critical Thinker" by Robert Todd Carroll (Kļūstot par kritisko domātāju). Kritiskā domāšana mūsdienās tiek atzīta par galveno iemaņu, kuru jāapgūst augstskolās un kura nosaka veiksmīgu cilvēka adaptāciju mūsdienu Rietumu sekulārisma pasaulē. Kritiskā domāšana ir patiesības izzināšana. Kritiskās domāšanas iemaņas ir apgūstamas, bet palēnām ilgstošā laika posmā. Kritiskā domāšana ir savu izvirzīto hipotēžu pierādīšanas metodika un loģika.

Patiesība par Uri Helleru ("The Truth abot Uri Geller"). Autors ir pasaulē pazīstamais "paranormālo un ekstrasensoro īpašību" krāpniecības atmaskotājs. Džeimss Randi ir bijušais iluzionists, izveidojis fondu (piedāvā 1 miljonu dolāru jebkuram, kas pierādīs savas ekstrasensorās vai jebkuras citas paranormālās spējas) un mājas lapu par ekstrasensu un pareģu krāpniecības veidiem. Slavenais mags un parapsihologs Uri Hellers arī tiek pieskaitīts pie krāpniekiem, jo uzdod iluzionista prasmes par brīnumu spējām.
"The Secrets of the Vaulted Sky. Astrology and the Art of Prediction." Autors David Berlinski.  Tulkojums krievu valodā "Искушение астрологией, или Предсказание как искусство". Jau pirmajās rindās uzrakstot, ka astroloģija ir viltus zinātne, autors aplūko astroloģiskās domas izveides evolūciju un to, kā zinātnes priekšstatu attīstība ietekmēja astroloģiskos priekšstatus. Neskatoties ne uz ko mūsdienās astroloģijai tic vairāk cilvēku nekā viduslaikos.


"Critical Thinking: tools for taking charge of your professional and personal life" by Richard W. Paul, Linda Elder. Grāmata par kritisko domāšanu profesionālajā un personīgajā dzīvē, pieejama arī internetā pdf formātā. Grāmatā labi aplūkotas kritiskās domāšanas sastāvdaļas, teorētiskie koncepti, kā arī doti vingrinājumi kritiskās domāšanas apzināšanai un attīstīšanai. Profesionāli atspoguļots kritiskās domāšanas pielietojums arī biznesā, politikā un sabiedrības sociālajā dzīvē. Grāmata ir interesanta un noderīga.
Critical thinking in clinical practice: improving the quality of judgments

Cover image for product 0471471186Autori: Eileen D. Gambrill. 

Kritiskās domāšanas pielietošana klīniskajā praksē, 

domāta ārstiem, medicīnas māsām un citām ārstniecības personām. 

Grāmata lasāma internetā.  

 

The Volitional Brain: Towards a Neuroscience of Free Will

 Autori: Benjamin Libet,Anthony Freeman,Keith Sutherland
Grāmatā aplūkotas dabaszinātniskās koncepcijas par gribas darbību un 
brīvās gribas iespējamību vai neiespējamību.  

 


Front CoverMaking Up The Mind: How The Mind Creates Our Mental World

Autors: Neiropsiholoģijas profesors Chris Frith.

Grāmatā aplūkots, kā smadzenes izveido mūsu iekšējās pasaules bildes.
Galvenā tēze: iekšējā pasaule ir smadzeņu radītā ilūzija.
Uztvere veidojas, kad šī ilūzija sakrīt ar no ārpasaules ienākošajiem stimuliem.
Taču smadzenes spēj uzturēt šīs bildes, ja nekādi dati no ārpasaules neienāk.
Tādā veidā tiek uzkonstruēti sapņi.
(Angļu valodā grāmatu var lasīt uzklišķinot uz bildītes).


Мозг и душаGrāmata tulkota arī krievu valodā: "Мозг и душа"

Grāmatas fragmentu konspekts krievu valodā.