svētdiena, 2012. gada 22. aprīlis

Kāpēc sapņu pārdevēji nemīl Darvina evolūcijas teoriju?

Portāls "KasJauns.lv" ziņo, ka "Tenesī štata skolās pasniedzēji drīkstēs apšaubīt evolūcijas teoriju", jo Tenesī pavalstī ASV stāsies spēkā likums, kas ļaus valsts skolu skolotājiem stundu laikā apšaubīt evolūcijas teoriju.Tas nodrošinās skolotāju akadēmisko brīvību pilnīgi un objektīvi pārrunāt pretrunīgi vērtētas zinātniskas tēmas.
Jaunais likums dod skolotājiem tiesības "palīdzēt skolēniem saprast, analizēt, kritizēt un objektīvi izvērtēt mācāmajā kursā apskatīto pastāvošo zinātnisko teoriju stiprās un vājās puses". "Viņi nerunā tik daudz par kreacionismu kā par saprātīgo pirmsākumu," norāda ACLU Tenesī nodaļas izpilddirektore Hedija Veinberga. "Tas ir ļoti niansēts un gudrs veids (..), lai apšaubītu evolūcijas teoriju un ļautu skolotājiem iepotēt saprātīgo pirmsākumu un neokreacionismu." 

Saskaņā ar tā dēvēto saprātīgā pirmsākuma teoriju pastāvot zinātniski pierādījumi, ka dzīvības formu attīstība notiekot kāda augstāka saprāta vadībā. 
ASV Augstākā tiesa 1968.gadā atzina, ka aizliegums skolās mācīt evolūcijas teoriju ir antikonstitucionāls, jo tas ir pretrunā ar baznīcas nošķīrumu no valsts. 

Tomēr aptauja, kuru 2010.gada decembrī veica sabiedriskās domas pētniecības uzņēmums "Gallup", liecina, ka 40% amerikāņu joprojām tic tam, ka cilvēkus pašreizējā izskatā pirms aptuveni 10 000 gadu radījis Dievs. 


Sapņu kritiķu viedoklis.Mūsdienu dabaszinātnes atrod daudz pierādījumu cilvēka izcelsmei no dzīvniekiem.
1. Cilvēkiem raksturīgas visas pazīmes kā Hordaiņu tipam:
a)      bilaterālā (divpusējā) simetrija ķermeņa uzbūvē;
b)      augļa embrionālās attīstības laikā hordas un žaunu spraugu esamība rīkles sieniņās;
c)      nervu sistēmas izvietošanās dorsālās caurulītes veidā.
2. Cilvēkam raksturīgas visas Mugurkaulnieku apakštipa iezīmes:
a)      iekšējās ass skeleta esamība, kura pamatā ir attīstīts mugurkaulāja stabs, ar kura priekšējo galu sastiprināts galvaskauss un divu ekstremitāšu pāru esamība;
b)      centrālai nervu sistēmai (CNS) ir caurulītes veids, kas pāriet galvas smadzenēs, kura sastāv no piecām daļām;
c)      sirds attīstās organisma dobuma daļā.
3. Cilvēkam raksturīgas visas zīdītāju klases iezīmes:
a)      dzīvdzemdēšana un barošana ar pienu, piena dziedzeru un apmatojuma esamība;
b)      siltasiņu pazīme un milzums sviedru dziedzeru termoregulācijas nodrošināšanai;
c)      ķermeņa dobuma sadale ar diafragmas palīdzību vēdera un krūšu daļās;
d)     četrkameru sirds, kreisā aortas loka esamība un nobriedušu kodolu iztrūkums eritrocītos;
e)      elpošanas sistēmu veido plaušas, traheja, bronhi un alveolas;
f)       visu kaulu esamība, kas raksturīga zīdītājiem. Cilvēkiem nav neviena lieka kaula, kura nebūtu zīdītājiem. Skeletā ir 7 kakla skriemeļi (tikpat arī žirafei), 2 locītavpauguri pakauša kaulā un 3 dzirdes kauliņi, raksturīgie zīdītājiem;
g)      piena un pastāvīgo 3 grupu zobu esamība;
h)      atavistisko pazīmju izpausmes, rudimentāru orgānu esamība (muskulis, kas kustina ausu gliemežnīcu, aklās zarnas piedēklis, acs trešais plakstiņš u.c.).
4. Cilvēkam raksturīgas visas Placentāro apakšklases pazīmes:
a)      placentas esamība;
b)      augļa iznēsāšana mātes ķermeņa iekšpusē un tā barošana caur placentu.
5. Cilvēkam raksturīgas visas primātu kartas pazīmes:
a)      viena pāra krūts piena dziedzeru esamība;
b)      pikstu galiņos ir nagi, bet plaukstas klatas ar rievotu zīmējumu;
c)      priekšējās ekstremitātes lielā pirksta pretnostādījums parējiem, kas nodrošina brahiāciju (ekstremitātes izmantošanu ķeršanas kustībām);
d)     mestruālā perioda un 9 mēnešu grūtniecības esamība;
e)      ABO sistēmas antigēni cilvēkiem un cilvēveidīgajiem pērtiķiem ir līdzīgi. Asins grupas A(II) un B(III) atrastas visiem cilvēkveidīgajiem pērtiķiem, grupa O(I) tikai šimpanzei. Pec būtības, simpanzes un gorillas asinis var pārliet cilvēkiem;
f)       līdzību esamība hromosomu skaitā un uzbūvē. Cilvēkam raksturīgi 23 pāri hromosomu, cilvēkveidīgajiem pērtiķiem – 24 pari, no kuriem 13 pāri pēc savas uzbūves ir vienādas abos gadījumos;
g)      ievērojamas cilvēka DNS homoloģijas ar pērtiķu DNS esamība. Piemēram, 98% līdzības ar šimpanzēm, ~76% ar giboniem, ~66% ar rēzus makakiem;
h)      vienāda cilvēku un cilvēkveidīgo pērtiķu jūtība pret vienu un to pašu slimību ierosinātājiem un klīnisko ainu līdzība;
i)        līdzība starp gēniem, kas kontrolē primātu olbaltumvielu sintēzi. Šī līdzība tiek konstatēta uz olbaltumu struktūras pamata, ko kontrolē šie gēni. Piemēram, visu organismu šūnās, kurām elpošana saistīta ar skābekļa izmantošanu, sintezējas citohroms C (elektronu olbaltums-pārnesējs mitohondrijos). Šis olbaltums ir sarežģīta molekula, kas sastāv no apmēram 100 aminoskābēm. Citohroma struktūras līdzība korelē ar primātu anatomisko, fizioloģisko un filoģenētisko līdzību. Cilvēkam atšķiras no citiem primātiem tikai ar vienas aminoskābes nomaiņu.

Bez organisma līdzībām cilvēkam un dzīvniekiem ir līdzīgas motivācijas sistēmas. Divi dzimumi (nevis trīs vai četri) ir sastopami dzīvnieku un augu valstī. Seksuālā dziņa funkcionē kā zemākajiem daudzšūnu dzīvniekiem, tā ausgtākajiem dzīvniekiem un cilvēkiem. Tēviņiem visur dominē testosterons. Dzīvnieki tāpat kā cilvēki dzīvo ģimenēs un lielākās grupās, tiecas pēc varas un pakļaujas līderim. To regulē ķīmiska viela - serotonīns. Arī cilvēka garastāvokli nosaka serotonīns. Tā trūkums ieved cilvēku depresijā un cilvēkam jālieto serotonīna izdali stimulējoši antidepresanti.
Daudzi dzīvnieki (putni, 4% zīdītāju) arī dzīvo monogāmos pāros, ko arī regulē hormoni. Piedevām dažas zemes dzīvnieku sugas ir spējīgāki nodzīvot monogāmā pārī visu mūžu.

Ja būtu taisnība Bībelei, tad pērtiķu ģenētikai un ķermeņa uzbūvei būtu bijis jābūt ievērojami atšķirīgākai no cilvēka. Tas pats, ja cilvēki būtu cēlušies no mistiskajiem atlantiem, lēmuriešiem vai uz citām planētām, kā apgalvo dažas ezotēriskas teorijas. Kā, piemēram, grāmata: "Inuaki reptīlis manī. Hava Ariāna". Tās reklāmai rakstīts:
"Rumāņu rakstnieces grāmata piedāvā mums mistisku, baismīgu bet absolūti oriģinālu grāmatu, kurā meklē atbildes uz cilvēces jautājumiem: Kas esam? no kurienes nākam? Uz kurieni ejam? Šis tas no informācijas mums šķitīs aizraujošs, kas cits slimīgs, bet vēl kaut kas – tāds kas sagrauj un liek pārskatīt mūsu vērtību sistēmu. Kopā ar Davidu, konkrētu bērnu mēs veiksim aizraujošu ceļojumu, kurā atklāsim planētas Zeme pagātni, tagadni un nākotni, kā arī mūsu – cilvēku sugas saistību ar noslēpumainu reptili, kuras vienīgais mērķis ir tuvināt mūs Dievam, patiesībai, dzīvībai."
Nekad nebūtu bijusi tāda līdzība ģenētiskajā materiālā ar šimpanzēm (atgādinu (98,5-99%), ja mēs būtu cēlušies daudz senāk vai citur visumā.
Vīrietis drīzāk veidojas no sievietes ķermeņa, nevis otrādi (Bībeles versija), kas redzams pēc embrioloģijas datiem. Katrs var redzēt, ka vīrietim ir pilnīgi nevajadzīgi krūts dziedzeri (atliekas no sievietes). Ja testosterona izdale auglim mātes vēderā kaut kādu iemeslu dēļ tiek traucēta, auglis pāriet attīstībā pēc sievišķā tipa.

Apliecinājumu Darvina teorijas pareizībai ir miljoniem. Par labu Bībeliskajai vai ezotēristu versijai nav neviena (izņemot argumentu "tā nevar būt"). Ikviens "zinātnieks", kurš mēdijos apgalvo, ka Darvina teorija ir apgāzta, melo vai māna pats sevi, jeb, vienkārši izsakoties, dzīvo sapnī. 

Un tomēr seno jūdu pasaku grāmata dominē cilvēku galvās visā kristietiskajā pasaulē. Lai gan pēdējie divi Romas pāvesti bija daudz pielaidīgāki izteikumos par Darvina teoriju (skat. "Katoļu baznīca un evolūcija"). Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru